Jdi na obsah Jdi na menu
 


Westík

15. 10. 2010

<<< referát z dějepisu >>>

 

WESTÍK   /West highland white teriér/

"velký" malý pes

 

 

PSI POCHÁZEJÍ Z VLK

Pra – pra – předek psa domácího byl vlk. Byla to ale menší vlčí rasa. Kdysi v dávné minulosti následovali někteří vlci lidi z doby kamenné, kteří se potulovali jako lovci a sběrači. Před asi 12000 lety začalo přátelství mezi člověkem a psem. Člověk doby kamenné si nechal touto psovitou šelmou pomáhat při lovu a štval ji na zvěř. Téměř ochočený vlk se držel u člověka, protože ten mu dával žrádlo a místo u ohně. Postupem času se mu podřídil, člověk se stal jeho vůdčím zvířetem. Trvalo ale ještě několik tisíc let, než se z vlčích psů stali krotcí domácí psi a všude po celém světě se postupně vyvíjela rozličná plemena. Od středověku se chovají a kříží cíleně – člověk určuje, která plemena mají mít jaké vlastnosti.

Dnes existuje na světě asi 400 psích ras – všechny pocházejí z vlka.

 WESTÍK

Tato rasa byla vyšlechtěna v 19. století. Westík měl původně tmavou srst. Bílá štěňata byla považována za méně schopná, co se týče lovu. Proto byla okamžitě vyřazována z chovu.

Jednou se však přihodila Kolonelu Malcomovi z Poltallochu nehoda : zastřelil svého vlastního psa, protože si ho kvůli jeho barvě spletl s lovenou zvěří – potom choval jen bílá štěňata.

Bílí teriéři se brzy stali uznávanými, když se ukázalo, že jsou stejně odvážní a úspěšní jako jejich tmavosrstí předkové. Navíc měli ale tu výhodu, že díky svému světlému zbarvení byli jasně vidět i za šera nebo za špatného počasí. Název „west highland white teriér“ se ujal počátkem 20. století.

Původní využití westíků bylo na lovu, především v norování a lovení krys. Pomáhali i při lovu jezevců a lišek. Dnes je westík společníkem pro každého a do nor se už jen tak nevrátí.

První westíci, kteří byli předvedeni koncem 19. století na výstavách ve Velké Británii byli poznamenáni i stopami po boji, které utržili při lovu. Westík byl ceněn jako lovecký pes, ale v průběhu času získal větší význam jako přátelský domácí společník. Postupným šlechtěním se měnil i jeho vzhled : stal se nižším, zhoustla mu srst. Nyní se westík chová jako rodinný pes, ale stále má v sobě lovecký pud.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář